Taaskord on paus õpiku osade vahel võrdlemisi pikaks veninud ja üleüldse on ralliteemasid erilisema olukorra tõttu tavapärasest vähem näha ja kuulda. Seekord on „Kaardilugemise õpik“ aga RAHVUSVAHELINE ja meil on väga hea meel piiluda sisse tipptaseme kaardilugemise maailma, mida väga lahkesti tutvustavad meile Elliott Edmondson ja Gus Greensmith. Mehed ilmusid rallimaailma tippsarja ja miljonite vaatajate ette esimest korda 2019.aastal, kui nad said võimaluse sõita kolm etappi M-spordi kaitsva ja lahke tiiva all.
Elliotti kaardilugemise karjäär on aga märksa pikem, kui ainult 2019.aastal alanud WRC sarja karjäär. Nõnda nagu ka paljude teiste õpiku osade puhul selgunud, on paljudel side ralliga väga pikaaegne ning alguse saanud juba väga varajasest lapseeast. Samamoodi on ka Elliottil, kelle isa võttis teda rallidele kaasa juba siis, kui Elliott veel turvahälli mõnusid nautis. Esimest korda ise tegutsedes puutus Elliott rallispordiga kokku siis, kui ta oli 14.aastane ja tekkis legaalne võimalus olla enda isale kaasreisija-juhendaja-navigeerija, mis Suurbritannia väiksematel sõitudel enam-vähem kaardilugeja ülesannet täitis. 16-aastaselt sai ta astuda juba sammu edasi ja proovida päris kaardilugemist ja tõsisemalt rallisporti. 2010.aastal ehk siis tänaseks päevaks juba 10 aastat tagasi, oligi Elliottil esimene päris sportralli võistlus ning kiiruskatse, mille nimeks “Rockingham Stages”.
„Võib-olla ühel päeval olen ma ise rohkem juhi rollis, aga praeguseks on minu prioriteet kaardilugemine.“
Rallispordiga tegelemise algusaastatel proovis ta ka ise roolis olla ja tema sõnul talle oli ka see tegevus väga meelepärane, aga võimalusi end arendada ja rohkem proovile panna tuli tema jaoks just kaardilugemises. Seetõttu ongi tema prioriteediks jäänud hea ja professionaalne kaardilugemine.
2015.aastal algas Elliotti ja Gusi vaheline koostöö, kui üheskoos sõideti Dmack-i sarjas, mis Gus Greensmithi sõnul läks neil väga hästi. Siiski aga tundsid mehed toona, et mõlema karjäär on üsna algusjärgus ja nad vajavad aega arenemiseks. Kuna aga meestevaheline klapp oli hea, siis taastus koostöö 2019.aastal, kui alustati koos WRC2 sarjas ning sealt juba edasi sõideti WRC sarjas. Gusi sõnul on Elliott väga kõva tööloom kõigis enda tegemistes. See on ka ilmselt põhjus, miks ta valis enda kõrvale just Elliotti, kuigi kaardilugejate valikus oli ka palju teisi hinnatud kaardilugejaid. Kui palusime Gusil Elliotti kolme sõnaga kirjeldada, siis valis ta nendeks sõnadeks: põhjalikkus, alati ettevalmistatus ja rahulikkus. Gusi arvates on kindlasti temas ka loomulikku talenti, aga tema meeletu töötahe ja 110% ettevalmistatus on need, mis aitavad Gusil ennast autos mugavalt tunda ja annavad kindlasti ka tugevalt enesekindlust juurde.
„Meil mõlemal on sõltuvus lõhkuda rendiautosid. Iga kord kui me mõnega sõidame, siis suudame kindlasti sellega näiteks teekünnisest mingi kahesajaga üle sõita.“
Põhjuseid, miks Elliott just Gusi juurde jäänud, on samuti mitmeid. Tema sõnul on Gus kiire sõitja, kuid samas ka väga tõsine, pühendunud ja fokusseeritud inimene. Gus on kõige rohkem pühendunud sõitja, kelle kõrval Elliott on kaarti lugenud, see töö ja aeg, mis ta igasse rallisse panustab, on muljetavaldav nii füüsilise kui ka vaimse ettevalmistuse poolest.
Lisaks tõsisele, pühendunud tööle ralliautos, jagub mõlematel aega ka ühisteks naljahetkedeks ja lõbusamateks momentideks, mida hiljem meenutada. Mõlemate jaoks on aga rallide naljakad mälestused seotud rendiautodega, mida Gusi sõnul neil alati lõhkuda õnnestub. Enamasti juhtuvad õnnetused teekünnistega, millest kogemata liiga suurel kiirusel üle sõidetakse.
Kaardilugeja töö pole aga sugugi nii lihtne kui võiks arvata. Elliotti sõnul on kaardilugemise juures kõige raskem see, et tegeleda tuleb väga paljude asjadega korraga. See on võtnud tema sõnul aastaid, et õppida mõtlema ja tegema nii palju asju samal ajal, mis on kriitilise tähtsusega ja mitte nii lihtsad. Näiteks ajastamine (tihtipeale võidujooks ajaga), juhendamine, suhtlemine tiimiga, suhtlemine gravel crew-ga, auto jälgimine-hindamine ja lisaks veel mõtlemine järgmise katse peale – kõike seda tuleb teha samal ajal! Algajale kaardilugejale soovitab Elliott kindlasti seda, et leida endale mentor. Kogemustega kaardilugeja on suutlik sind abistama igasuguste küsimustega ja arenemise ajal on igast väiksest asjast ning infokillust palju abi. Teine tähtis asi on saada kogemusi ja seda kohe algusest peale võimalikult palju. Kaardilugemises on alati asju, mida ei saa ette näha ehk tuleb alati teha kõvasti tööd, et avastada neid asju. Lisaks mainib ta, et see pinge olla päriselt rallil, on raskeim asi millega harjuda, nii et on väga oluline õppida õiges ja endale sobilikus-mugavas keskkonnas.
Suur suur aitäh Elliott ja Gus!