KAARDILUGEMISE ÕPIK: Silver Simm

0
547

Taaskord on aeg kirjutada uus ning ühtlasi ka juba viies peatükk “Kaardilugemise õpikusse”, kus peategelaseks on seekord lõbus ning võrdlemisi pikaajalise kogemusega Silver Simm.

Uurides, kuidas Silver kaardilugemiseni jõudis, oli Silveri vastus hoopiski huvitav. Nimelt ütles ta, et rallispordini jõudis ta üldse nii, et meelitas enda hea sõbra Tauri Jaansoni rallikrossist rallini ning seeläbi sai Silver ise tema kaardilugejaks hakata.

“Meelitasin sõbra Tauri Jaansoni rallikrossist ralli juurde, et ise saaksin talle kaarti lugeda.”

Kõige ägedam rallimälestus Silveri jaoks pärineb eelmise rallihooaja Leedu rallilt: “Eelmisel hooajal Leedu rallil jäi Egon ühes kohas pidurdusega pisut hiljaks ja tõmbas mulle natuke ootamatul hetkel käsipidurit, mina samal ajal keerasin vihikus lehte ja tulemuseks oli see, et leht jäi hoopis Egoni kätte. Rütmi see meil ei seganud, pigem oleks naerda tahtnud. Katse lõpus tuli aga mõelda, et kuidas nüüd järgmiseks läbimiseks see leht sinna vihikusse korralikult tagasi saada.”

“olen hammustanud nii huulde, et pidin hiljem isegi väikesele operatsioonile minema.”

Rallidel on temaga aga juhtunud ka õnnetusi ning üks neist oli selline, et isegi arstide arvates oli rallisporti arvestades tegemist pigem veidra õnnetusega. Nimelt kas siis hüppest maandudes või august läbi sõites hammustas ta kord nii tugevasti huulde, et seda pidi lausa õmblema minema.

Ralliauto kõrvalistmel Silver kardab kõige rohkem kehva katseaega ning kui paljudel kaardilugejatel on hirmuks eksimine, siis Silver ütleb eksimuste kohta nii, et tihtipeale saavad kaardilugejad ise aru, et on eksinud ning parandavad end, kui aga juhtub nii, et ei jõua ennast parandada, siis võib juhtuda nii mõndagi.

Kui Silver saaks valida ükskõik kellele kaarti lugeda, siis valiks ta igal juhul Egoni, sest tema sõnul sobib Egonile lugemine talle väga hästi. Pigem valiks Silver uue sõitja asemel uue auto, WRC uue põlvkonna auto ning talle pakuks hoopis huvi see, et millise kiirusega nad suudaksid sellise autoga sõita. Rallimaailmas on Silveri suurimaks eeskujuks Martin Järveoja, kes Silveri jaoks tundub väga sümpaatne inimene, kes teeb oma tööd põhjalikult ja hästi.

Egon Kaur, kellele Silver kaarti loeb, kirjeldab enda kaardilugejat kui väga tahtejõulist ning hea analüüsivõimega inimest. Lühidalt võtab Egon Silveri ülesanded autos kokku nii: “Kaardilugeja roll ralliautos on juhatada juhti ülesõitudel ettenähtud ajaks kindlat marsruuti mööda õigesse kohta. Kiiruskatsetel see roll muutub, kus kõige olulisem on juhile anda täpne info sobiva ajastusega. Kindlasti tasub mainida, et ralliautost välja jäävad rollid pole vähem olulised, mil kaardilugeja peab püsivalt jälgima ajagraafikut, olema täpselt kursis reeglitega, andma infot meeskonnale jne. Arvestades, et ralliautos sees peab kaardilugeja tähelepanu olema maksimaalselt kontsentreeritud rajalegendile, samas kui autost väljas on tähtis hoomata nö laia pilti, toob see esile veel ühe kaardilugeja väga tähtsa omaduse- paindlikkus.” Lisaks eelnevale on oluline, et kaardilugeja kohaneks kiiresti ootamatustega, mille eelduseks omakorda on põhjalik kodu- ja eeltöö (juhendid, reeglid, ajakavad, meeskonna liikumine jne)

Kaardilugeja roll sobib Silverile nii hästi, et rallide ajal rooli ta ise istuda ei soovigi ning sõidukogemusest on tema jaoks piisavad erinevad jäärajasõidud. Ralli ajal aga ütleb ta, et kiirused legendi järgi metsavahel sõites on niivõrd suured, et ta ei usu, et suudaks ise millegi samasugusega hakkama saada. Lisaks sellele on kaardilugemine kasuks tulnud ka mujal kui autospordis ning sealt on saadud palju erinevaid häid tutvusi ning hea planeerimis- ja organiseerimisvõime, loomulikult ei saa ka märkamata jätta adrenaliini, mis hoiab teda mujal elus eemale teistsugustest ekstreemsustest.

“Mulle on ralli pigem hobi, kuigi kodus öeldakse, et haigus”

Rääkides erinevatest rallidest tõdeb Silver, et erinevaid lemmikuid on tal mitu: teede poolest on kindel lemmik Lõuna-Eesti ralli, korralduse poolest Rally Estonia ja muidu kõige lahedam ralli on ikkagi legendaarne Saaremaa. Keerulisim ralli talle kui kaardilugejale on Viru Ralli, mis tundub talle teistest pisut keerulisem, kuna kohati on kiiruskatsed kitsad ja aeglasemad ning siis jälle väga kiired, aga ikka kitsad. Rallidel raja ääres tuttavaid nägusid Silver pole väga kohanud, sest katse ajal on oluline püsida lugemisrütmis, siiski on üks fänn, keda Silver peaaegu alati näeb – Sven Vene, sest tundub, et ta suudab end raja ääres alati nii paigutada, et jääb Silverile silma.

Rallidevälisel ajal on Silver aga tubli tööinimene ning ega teistele hobidele ralli kõrvalt väga aega ei jäägi. Siiski meeldib Silverile lõõgastuda spordiga, nüüd talvel näiteks käib suusatamas.

Aitäh Silver & Egon!


Vasta