Kuum suvepäev Tapal soosis külalisi Lätist

0
1693

Foto: Janek Pakasaar

Liqui Moly Eesti Meistrivõistlused veoautokrossis said põneva jätku Tapa krossirajal. Jalust rabav kuumus tõi endaga kaasa ootamatuid eksimusi kui ka meeldivaid üllatusi. Kolmest klassist kahe võidud noppisid külalisvõistlejad Lätist.

Päeva esimene kummuli keeramine ei lasknud ennast kaua oodata. Ajasõidus kiirel ringil olnud GAZ 53 mees Tauri Toime hindas enda võimeid pisut üle ja paiskus uuel rajalõigul külili. Õnnetus ei paistnud meest kuigi palju segavat, kuna edasistes sõitudes näitas ta head minekut.

Esimese bagide poolfinaali lõpetas katuse peal Markus Häidberg. Sõidu lõpuosas koha pärast võidelnud Häidberg jäi ette ringiga ees olnud Lauri Leitenile, kes õnnetult Häidbergi bagi ratast tabas. Vaatamata väikesele ehmatusele jäi Häidberg positiivseks ning sõitis kaasa ka ülejäänud sõidud. Võib-olla tegi õnnetus noormehe siiski pisut paranoiliseks, kuna järgmistes sõitudes oli ta kiirus silmnähtavalt langenud.

GAZ 51 klassis tegi puhta töö Varstus liidrikoha käest ära andud lätlane Bruno Leimanis. Varstus võitnud Marko Tiinas täna sama kiiret sõitu ei näidanud ning lõpuks tuli teise-kolmanda koha heitluses alla vanduda Andre Mõttusele. Mõttus oli peakangelaseks viimaste aastate ühele efektsemaile kaadrile, kui mees mitukümmend meetrit kahe ratta peal sõitis ning siis masina üle kontrolli taastas. „Ma olin juba harjunud seda kurvi seest poolt võtma, palju kiirem oli nii. Sellel korral tulin ka, aga ilmselt liiga sisse, kuna seal nurgas oli mingi terav kivi või rehv, mis mu auto kahe ratta peale tõstis. Aga äge oli, jäin ju püsti!“ kommenteeris Mõttus olukorda.

Video Andre Mõttuse hullumeelsest kahe ratta peal sõidust:

Üldiselt oli võidusõitja arvates rada väga hea: „Kiitus korraldajale, kuna rada oli väga kiire ja hea. Üldiselt oli hea päev, olen rahul. Esimeses poolfinaalis oleksin ka ilmselt ühe puntki saanud rohkem korjata, aga ei saanud Tiinasest mööda, sest kojamehed ei töötanud.“

Meistrivõistluste arvestuses läks Leimanis Tiinasest kahe punktiga mööda ning kaugele ei jää ka Mõttus. Leimanisel on Tapa etapi järel 37, Tiinasel 35 ja Mõttusel 30 punkti.

Päeva põnevaimaks sõiduks kujunes veoautode GAZ 53 finaal, kus poodiumikohad päris viimastel meetritel otsustati. Eelmisel etapil mootoriprobleemide tõttu põrunud Erko Sibul oli lähedal Varstu etapi tulemuse täpsele koopiale. Mõlemad poolfinaalid võitnud võidusõitja oli enne finaali hädas õlitoruga ning pikalt oli oht, et mees starti ei tulegi. Õnneks leiti korraldajate abiga vajalik varuosa. Finaalis sai Sibul aga kehva stardi ning sõitu asus juhtima Mait Mäesaar. „Pärast kastmist oli start nii libe, et me sõitsime seal mitmekesi külgepidi kokku. Start ebaõnnestus täielikult,“ kommenteeris Erko Sibul. Hullu kiirust näidanud Sibul tõusis aga paari ringiga Mäesaare kannule. Kogenenud Mäesaar kattis aga edukalt Sibulat ning viimane otsustas jokker-lapi taktika kasuks. Mäesaar läks vaid ring hiljem jokkerisse ning lõikas endale näppu. Jokkerist väljudes jäi ta ülinapilt Sibula seljataha ning pidi sõidu lõpuni tagatulesid vaatama. Kolmanda koha heitluse otsustas võistluste peakohtunik Jaan Villak. Kolmandal kohal sõitnud Andres Allik möödus kollase lipu alas reeglite vastaselt Varstus üllatanud Illimar Hirsnikust. Sõidu lõpus tahtis Allik aumehelikult Hirsnikule koha tagasi anda, kuid jäi pidurdamisega mõned sekundid hiljaks. Hirsnik jäi poole auto võrra tahapoole ning ametlikult lõpetas kolmandana siiski Allik. Mehed said koos peakohtunikuga siiski kokkuleppele ning kohad tõsteti peale sõitu ringi.

Meistrivõistluste üldseis läks väga tasavägiseks, kuna Sibul hõivas liidripositsiooni Hirsniku ees kahe punktiga. Liidrist kaheksa punkti kaugusel on Tapal ohtlikult kiiret minekut näidanud Mait Mäesaar.

Bagide arvestuses lõppes pikk Lauri Leiteni võitude seeria, kui ta finaalis sõidueksimuse tõttu endast Ainars Ramatsi mööda lubas. Kinnises boksis äärmise rahuga ringi jalutanud Leiten kommenteeris olukorda: „Tagumine kurv oli raske. Ma ei keeranud seda kurvi välja, kui ma külge ette ei tõmmanud. No ma siis tõmbasin külje ette, natukene palju sai. Mootor ei olnud ka täna ideaalses korras.“ Vastupidiselt Varstu krossile näitas Tapal Ainars Ramats stabiilset minekut ning kasutas Leiteni eksimuse oskuslikult ära. Hiljem Leiten enam Ramatsile ohtlikuks ei saanudki. Kolmandale poodiumikohale maandus kolme rehvi peal lõpetanud Ott Kevvai. Viimastel ringidel rehvi lõhkunud Kevvai kaitses tagant tulnud Timo Kihulase rünnakuid. Finishis selgus, et ka Kihulase rehv oli purunenud.

Järgmine etapp Liqui Moly Eesti Meistrivõistlustel toimub 16. juunis Piirojas.

Lisainfot võistlejate ja kampaaniate kohta leiate meie Facebooki lehelt https://www.facebook.com/Autokross/ ja www.autokross.ee.

Veiki Ojaperv


Vasta