Madis Vanaselja ja Jarmo Liivaku Viru ralli kokkuvõte

0
1192

Viru ralli algas meie jaoks seekord juba kolmapäeval, kui tegime väikse testi Lõuna-Eestis. Alguses oli hirm, et lähme ilma testimata peale, sest olime panustasime kõik korraldaja korraldatud Viitna testile, mis kahjuks jäi vähese huvi tõttu ära. Siis hakkasime otsima ja alguses tundus päris lootusetu – testi oli väga vaja, et saaksime remonditud kasti proovida, mis Tallinnas korraliku hävingu osaliseks sai nagu hiljem välja tuli. Veel oli vaja testi, et hea tundega Virusse minna. Mul küll õnneks oli see juba olemas, kuna just eelnev nädalavahetus sai Andriga sõidetud Varbola rahvarallil, kus suutsime keeruka päeva lõpuks saavutada teise ühise absoluutvõidu. Kuid õiges autos ja õige mehe kõrval on tunne ikka teine.

Vaata ka Ralli.ee tehtud intervjuud Viru ralli eelsel testil

Test ise oli lahe, algus selline kiire ja looklev ning lõpuosa veidi tehnilisem. Sain esimest korda tunda kuidas on 160+ km/h kiirusega kerges kurvis hüpata. Muidu sujus ka kõik hästi. Natuke sättis Madis vedrustust ja siis tundus, et asi sai hea. Pärast testi liikusime tagasi Tallinna, et juba järgmisel hommikul sõita Rakvere poole. Teel olles tegin valmis Recce plaani ja vaatasin, et saame natuke hommikust und venitada veidi pikemaks, kuna kolmapäeval oli äratus juba päris varajane.

Neljapäeva hommik liikusime Vinnisse, kus oli esimene võistluskeskus ja oh üllatust, olime viimased, kes dokumendid välja võtsid. Ajaliselt klappis siiski kõik väga hästi. Reccet alustasime ilusti plaani kohaselt, kuid juba esimest katset kirjutades saime aru, et tolm saab faktoriks seekord.
Minu jaoks oli kogu see üritus väga põnev, kuna polnud enne ise Virus kunagi saanud peale minna, samas olen seda korduvalt ja korduvalt vaatamas käinud. Mõnus oli näha katseid teise pilguga.
Neljapäeval saime enamus katseid kirja ja kaks jäi graafiku alusel reedeks. Kui kõik katsed olid järgmine päev kirjas jõudis ka auto Rakverre, mille siis ära kleepisime, järgmiseks läksime tehnilisse. Kui see ka sai ilusti tehtud, jäi üle ainult starti oodata.
Sellega muidugi läks veidi nihu, nimelt olin kogu ralli kava juba tükk aega enne võistlust läbi käinud ja oma plaanid kokku pannud. Kahe silma vahele olin aga jätnud tõsiasja, et pidime Kundas eelkogunemise alas olema juba kõvasti enne oma aega.
Õnneks polnud see veel ralli osa ja kaasnes ainult 50 euro suurune trahv. Jah, need eelkogunemise alad ja nende loogika pole kunagi mulle väga hästi peale läinud, kuna alati on väike segadus. Polnud hullu midagi, jõudsime veidi hiljem ja ikkagi saime tükk aega seal passida ja mingeldada.
Madis Vanaselja – Jarmo Liivak, Foto: Marleen Maask
Peale avatseremooniat oli ootamas pirakas katse, nimelt oli SS1 Kunda lähedal ja kohe algusest ikka väga kiire: kiirused kasvasid juba 200 ääre alla. Sellel katsel segas meid korralikult ka tolm ja nähtavus oli vahepeal null, mistõttu tuli mitmes ebavajalikus kohas pidurit vajutada. Samuti oli väga hästi meeles Tallinna ralli kogemus, kus tolmu pärast teelt välja vajusime, seega võtsime tagasihoidlikult. Meil oli katsel ka väike moment, kus üks väliskurvis olev puu päris lähedale tuli. Sellest päästis vall ja sõit jätkus. Tulemuseks kolmas aeg, kuigi Ringenbergile ja Jürimäele olime juba palju ära andnud.
Sealt järgmisena ootas teine katse Kunda linnas. Teed ei olnud just kõige paremas korras, aga siiski oli täitsa mõnus. Katse algas hästi, Madis sai pidurdusele väga hästi pihta ja vaatasin, et päris hea. Kuigi ise ta arvas, et jäi hiljaks, siis tegelikult oli kõik perfektne. Kogu katse kulges mõnusalt raju minekuga. Enne ringteed jäi küll pidurdus veidi hiljaks, kuid peale halva sõidujoone ei juhtunud midagi. Katse lõpus vaatasin, et hea aeg ja tuli katse võit, tänu millele saime natuke esimestelt tagasi võtta. Nii lõppes esimene päev, tegime kiire pesu ja käisime korra linna peal, pärast hotelli tagasi, ajasime natuke juttu ja läksime magama ära.
Madis Vanaselja – Jarmo Liivak, Foto: Mark Aleksejev
Laupäev algas mõnusalt, äratus, kerge söök ja vaatasime katsete videosi üle, siis service parki. Kui auto Parc Fermest kätte saime, vaatasime asjad kiirelt üle ja liikusime kolmandale katsele.
See oli siis katse mida olime kõige esimesena kirjutanud. Tulemuseks kolmas aeg, vahed täitsa enam-vähem, aga alati oleks saanud paremini.
SS4 oli see katse, kus suutsin teha elus esimest korda vea ja keerasin kaks lehte korraga. Põhjus lihtne – käed olid palavusest nii higised ja lehed kleepusid kokku, kuid lehte keerates oleksin pidanud nurgas numbrit jälgima. Kõige hullem, et algus nagu klappis, aga siis tuli silme ette, et kohe tuleb üks mahapööre ja seda mul lehel pole. Lehte tagasi keerates tuli ka kaks lehte korraga, seega nende lahti saamine polnud nii kiire, kui vaja. Edasi õnneks sai asja juba klappima. Olin enda peale päris pahane alguses, aga samas eks juhtub, jälle kogemuse võrra rikkam. See tunne, et minu pärast andsime aega ära, kripeldas ikka veidi.
Madis Vanaselja – Jarmo Liivak, Foto: Gevin Peet
Pärast tuli regroup ja service. Viskasime autole uued rehvid alla, tegime klaasid puhtaks ning tõmbasime Madise vööd veidi koomale. Sealt edasi läksime viiendale katsele, mis oli kardetud Kehala osa. Eelnevalt olime korralikult, kuidas Kehala suurele hüppele minna jne. Saime stardist minema ja kohe alguse 400 pikal sirgel saime juba tolmu tunda. Sellega andsime aega sirgel ära.
Edasi nagu sujus, hüppele läksime tagasihoidlikult, aga juba kaks kurvi hiljem tuli meil poolspinn sisse. Tegime Kehala paarisraja läbi ja siis liikusime taha ossa, mis oli juba päris rööpas. Tagatipuks hakkas auto alarmi andma, et õli temperatuur kõrge, Madis ütles, et ka rool on kuidagi imelik. Tundus, et oleme midagi ära lõhkunud, aga kuna temperatuur väga palju ei tõusnud ja rool hakkas ka peale Kehalat uuesti toimima, saime ilusti jätkata, aega aga andsime jälle sellepärast ära.
Madis Vanaselja – Jarmo Liivak, Foto: Gevin Peet
Selleks hetkeks oli selge, et teised libisevad eest ära. Katse lõpus autost välja tulles avastasime, et tagumised rehvid päris otsas. Mingil imelikul põhjusel otsustasime ikkagi rehvid eest taha tõstmata jätta ja nii kuulsime juba kuuenda katse alguses, kuidas protektor hakkas vastu kere käima. Edasi võtsime rahulikult ja ca poole peal käis pauk ära. Uisutasime katkise rehviga lõpuni, kaotus tuli sellest umbes minut.
Nüüd polnud muud teha, kui lõpuni tulla. Pärast katset oli taas service ja panime uued rehvid alla. Kuna nüüd tuli uuesti Kehalat läbida – küll vähendatud mahus,- sai otsustatud, et kui rehvid kulunud, tõstame ka ringi.
Madis Vanaselja – Jarmo Liivak, Foto: Gevin Peet
SS7 kattus enamjaolt SS5ga mistõttu oli see juba tuttavam. Tegime seekord ka väikese hüppe Kehalas. Katse sujus kuidagi väga hasti ja asfaldi osal saime lausa 210 km/h kiiruseks, seega minu jaoks tuli uus rekord. Lõpetasime teise ajaga ja olime rahul.
Autost välja tulles oli selge, et rehvid tuleb eest taha vahetada, mis ei möödunud äpardusteta. Kõigepealt tõstsime minu külje üles ja Madis käis samal ajal enda poolt ristiga üle. Kui ma enda külje mutreid püstoliga lahti keerasin, kukkus auto kukkus tungilt maha. Õnneks oli veel üks mutter tagumisel rattal kinni, nii et kähku üles ja tõstsime minu küljel rattad ringi. Teist külge üles tõstes juhtus jälle äpardus, kui esimene tungi kinnitus murdus. Ei jäänud muud üle, kui pagassist poolpidune taha alla panna.
SS8 oli ka Powerstage, kuid meie hoidsime pigem rehvi, et mitte Kehalas velgede peal lasta. PowerStage tulemus kolmas aeg, mis on isegi hästi. Katse ise oli väga mõnus ja mulle meeldis, nauditavaks tegi viimased kolm katset ka see, et korraldajad tõstsid stardi intervalli kahe minuti peale. Sellega seoses viibis viimane katse Kehala paarisrajal ja oli ainult natuke üle kahe kilomeetri pikk. Kuna aega seal kaardile ei märgitud ja oli veidi segadus kogu asjaga, tekkis kerge ärevus, et mis ja kus moodi jne.
Lõpuks pandi meid paari Martin Saarega, kes on ka päris kiire poiss. Saime stardist hea hooga minema ja olime ees, kuni ühes vasakkurvis haakus auto ennast kuidagi kinni ja libisesime külg ees suurde valli, hea, et katust ei tulnud. Mõlemale tegi see muidugi nalja ja panime korraliku kajaka maha selle peale. Saime sellele vaatamata lõpuni ja ralli tulemuseks oma klassi kolmas koht.
Seekord nii ja nagu Madis ütles, siis miinimumprogramm sai täidetud. Järgmiseks suureks ralliks on Rally Estonia, mis saab kindlasti lahe ja teistsugune olema. Eriti, kui saab stardis olla koos selliste staaridega. Enne seda aga tuleb veel Saaremaa rahvaralli, kus peaksime Andriga sõitma.