Maailma rallisõitjate ühendus (WoRDA) avaldas esmaspäeval pöördumise, milles kritiseeriti Rahvusvahelise Autoliidu (FIA) otsust karistada sportlasi ebakorrektse keelekasutuse eest kõrgete rahatrahvidega. WoRDA kutsus FIA presidenti Mohammed Ben Sulayemi kohtumisele, et arutada uute reeglite õiglust ja mõju.
FIA on nüüd avaldanud oma seisukoha, kinnitades, et need eeskirjad on vajalikud ning kooskõlas teiste rahvusvaheliste spordiliitude standarditega.
FIA esindaja sõnul on organisatsioonil, nagu paljudel teistel rahvusvahelistel spordiliitudel ja võistlussarjadel, käitumiskoodeks, mis määratleb, mida sportlastelt ja nende meeskondadelt oodatakse.
„Sõitjad on noortele fännidele eeskujuks ja mootorispordi saadikud, mistõttu on oluline, kuidas nad võistlustel käituvad,“ seisis FIA avalduses.
„Koodeksi eesmärk on edendada spordimehelikkust ja vastastikust austust, sealhulgas keelekasutuse osas. Paljude jaoks võivad teatud väljendid olla solvavad või sobimatud ning selline käitumine võib kahjustada spordiala mainet. Need reeglid ja trahvid on kooskõlas teiste globaalsete spordiliitude ja kõrgliigade kehtestatud standarditega,“ lisas FIA.
Samuti rõhutati, et kõiki juhtumeid käsitletakse eraldi, kuid „ebavajalik roppus ja lugupidamatus ei ole aktsepteeritavad“.
Adrien Fourmaux sai esimesena trahvi
Uue reeglistiku esimene rakendamine leidis aset Rootsi MM-rallil, kus Hyundai sõitja Adrien Fourmaux sai pärast punktikatset antud intervjuus roppude sõnade kasutamise eest 10 000-eurose trahvi. Lisaks määrati talle veel 20 000 euro suurune tingimisi karistus, mis rakendub juhul, kui ta peaks hooaja jooksul taas ebasündsate väljendite kasutamisega silma paistma.
[the_ad id=”125375″]
Reeglite järgi tuleb esmakordse rikkumise eest tasuda 10 000 euro suurune baasrahv, kuid summad sõltuvad võistlussarjast – F1 sõitjatel korrutatakse see neljaga ja rallisõitjatel kolmega. Korduvate eksimuste korral võivad trahvid suureneda ning äärmuslikel juhtudel on võimalik ka võistluskeeld.
Kuhu lähevad trahvidest saadud rahad?
WoRDA tõstatas oma avalduses ka küsimuse, kuidas FIA kasutab trahvidest saadud raha. FIA rõhutas, et organisatsioon on mittetulundusühing ning kõik tulud, sealhulgas trahvid, suunatakse tagasi spordi arendamisse.
„2024. aastal investeeris FIA üle 10,3 miljoni euro rohujuure tasandi tegevustesse. Eelmisel aastal viidi läbi 70 mootorispordi ohutusega seotud teadusprojekti, mille kogueelarve oli 3,8 miljonit eurot,“ märkis FIA esindaja.
[the_ad id=”108701″]
Lisaks rõhutati, et FIA all tegutseb enam kui 300 000 vabatahtlikku ja ametnikku ning kogu maailmas on 2,7 miljonit mootorispordiga tegelevat inimest. 2023. aastal investeeris FIA 1,3 miljonit eurot uue osakonna loomiseks, mille eesmärk on vabatahtlike ja ametnike koolitamine ning juhendamine.
FIA jätkab oma suuna hoidmist, rõhutades, et spordi mainet ja väärtusi tuleb kaitsta, ning kinnitades, et igat juhtumit käsitletakse eraldi, kuid ropendamisele ja lugupidamatusele läbi sõrmede ei vaadata.
Allikas: Dirtfish.com