WRC-sarjas jätkub vastasseis sõitjate ja Rahvusvahelise Autoliidu (FIA) vahel, mille juured ulatuvad juba veebruaris toimunud Rootsi rallini.
Seal määrati mäletatavasti Hyundai sõitjale Adrien Fourmaux‘le 10 000-eurone trahv ebasobiva sõnakasutuse eest intervjuus, mis andis tõuke suuremaks rahulolematuseks FIA tegevuse suhtes.
Sõitjad leidsid, et karistus oli ebaproportsionaalne, ning see pani aluse uue organisatsiooni nimega WorRDA sünniks, mille eesmärk on seista rallisõitjate huvide eest. Nad kutsusid FIA-t üles alustama sisulisi läbirääkimisi, et leida kõiki osapooli rahuldav lahendus.
Pinge saavutas haripunkti märtsi lõpus Keenia Safari rallil, kus sõitjad keeldusid protesti märgiks intervjuusid andmast või vastasid vaid oma emakeeles. FIA reageeris olukorrale kiiresti ning lubas alustada dialoogi sõitjatega.
Delfi Rally Estonia pressikonverentsil rääkis Ott Tänak, et läbirääkimisi on tõepoolest peetud, kuid kokkulepet veel saavutatud ei ole. Tema sõnul ei ole välistatud, et protest jätkub ka aprilli lõpus toimuval Kanaari saarte rallil.
„Hetkel on kõik võimalused laual,“ märkis Tänak. „Palju sõltub sellest, kas leitakse mõistlik ja tehniliselt teostatav lahendus.“
FIA tegevus on pälvinud kriitikat ka teistelt autospordi tippsarjadelt, sealhulgas Vormel 1 sõitjatelt. Suur osa kriitikast on suunatud FIA presidendi Mohammed bin Sulayemi aadressil, kelle juhtimisstiili on iseloomustatud autoritaarse ja läbipaistmatuna.
Sel nädalal andis oma ametist lahkumisest teada ka FIA asepresident Robert Reid, kes oli varem bin Sulayemi lähedane liitlane. Lahkumise põhjuseks tõi Reid organisatsiooni juhtimisprobleemid ja läbipaistvuse puudumise.
„Autospordi juhtimine peab põhinema vastutusel, läbipaistvusel ja liikmete huvidel. Ma ei saa enam olla osa süsteemist, mis neid põhimõtteid ei järgi,“ ütles Reid.
Loe lisaks: Rahulolematu FIA asepresident lahkus ootamatult ametist