Škoda Enyaq RS Race’i elektriline kontseptsioon ei ole pelgalt tehniline ja disainialane lahendus. Lisaks uutele lahendustele, mis võivad jõuda nii ralliautodesse kui ka tänavasõidukitesse, on see ka ülimalt lõbus auto. Seda kinnitab rallisõitja Oliver Solbergi kogemus, kes istus esimesena selle rooli.
Enyaq RS Race on tõsiseltvõetav elektriline võidusõidukontseptsioon. Seda on juba näidanud varasemad osad sarjast, kus jälgiti erimudeli loomist alates esimestest visanditest kuni auto ehitamiseni. Tänu biokomposiitmaterjalide ja teiste kergkomponentide kasutamisele suutsid insenerid auto kaalu vähendada 316 kilogrammi võrra. Selle tulemusena on Enyaq RS Race, hoolimata 250 kW võimsusega standardjõuallikast (82 kWh aku), väga kiire ja lõbus sportauto. Tippkiiruseks on 180 km/h.
Loe lisaks ka: Škoda tutvustab autorallist inspireeritud kontseptsiooni Enyaq RS Race
Seda kinnitavad ka esimesed muljed rallisõitja Oliver Solbergilt, kes sai ühe esimesena proovida Enyaq RS Race kontseptsiooni. Autos märkas Solberg kohe võidusõidule omast sisemust koos turvaraami, Fabia RS Rally2 pedaalidelt inspireeritud pedaalipaigutuse ning kaalulangust võimaldavate elementidega (istmed, tulekustutussüsteem) ralliautodest. “Kõige lõbusam osa selles ralliautos on hüdrauliline käsipidur. Olen huvitatud nägemast, kuidas see selles autos töötab,” mõtiskles Solberg enne esimest sõitu kontseptsiooniga.
“Enne esimest sõitu ei uskunud ma, et sõidan elektriautot külg ees,” naeratas ta. “See auto toimib tõesti hästi,” lisas ta. Solberg omistas selle vedrustuse kinemaatika, geomeetria ja teiste šassiimodifikatsioonide täiustamisele. Samuti on uued süsinik-keraamilised pidurid, mis koos spetsiaalsete velgedega aitavad vähendada auto kaalu, eriti vedrustamata massi osas.
Üldiselt saavutab Enyaq RS Race kaalukaotuse ja madalama raskuskeskme tänu sisemuse osalisele eemaldamisele ja polükarbonaadist küljeakende (sh tagumise akna) kasutamisele. Kaalulangusele annab märkimisväärse panuse ka linakiududest biokomposiitmaterjalide kasutamine. Neid materjale kasutatakse auto stangede, tiibade, tagumise difuusori, lävepakude, katuse, tagaspoileri ja mõnede sisekujunduselementide juures.
Need materjalid asendavad traditsioonilisi süsinikkiust komposiite ning viitavad jätkusuutlikumatele lahendustele autospordis. Nende kasutamine vähendab elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid 85% võrreldes süsinikkiust osadega. Lisaks on auto ehitamisel kasutatud 3D-printimist, mis aitas samuti vähendada emissioone. Mitmeid auto osi on trükitud taaskasutatud materjalidest, näiteks nailonist või süsinikuneutraalsetest biopolümeeridest.
Lisaks pakuvad ka auto tehnilised näitajad muljetavaldavaid numbreid, näiteks kiirendus 0–100 km/h toimub vaid 4,6 sekundiga. Parema juhitavuse saavutamiseks on Enyaq RS Race varustatud reguleeritavate sportamortisaatorite ja vedrudega, šassii on langetatud 70 mm võrra 116 mm-ni ning stabiilsust suurendab ka laiem rööbe, mille tulemusel on esirööbe laiem 72 mm ja tagarööbe 116 mm.
Oliver Solbergi sõnul on kontseptsioon suurepärane kombinatsioon auto seeriatootmisest ja võidusõidumodifikatsioonidest, pakkudes stabiilset šassiid ja täpset juhitavust. “Enyaq RS Race näitab, kuidas autospordi DNA saab tõepoolest üle kanda tänavasõidukitesse. Škoda Motorsporti insenerid ei peljanud elektrilist jõuallikat ja lõid suurepärase auto, millega on puhas rõõm sõita,” võttis Škoda Motorsporti testisõitja oma muljed kokku.